Güneş Işınlarının Yere Düşme Açısı ve Gölge Boyları

Güneş Işınlarının Yere Düşme Açısı ve Gölge Boyları

Dünya’nın eksen eğikliğine ve yıllık hareketine bağlı olarak Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı yıl boyunca değişir. Bu durumdan yıl içinde cisimlerin gölge boyları ve yönleri de etkilenir.

Gölge yönleri, yaşanan tarihlere göre dönenceler arasında bazen kuzeye bazen de güneye düşer. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde gölge yönü her zaman kuzeyi, Oğlak Dönencesi’nin güneyinde ise gölge yönü her zaman güneyi gösterir. Örneğin 21 Haziran’da Yengeç Dönencesi’nde öğle vakti cisimlerin gölgesi oluşmaz. Buranın güneyindeki yerlerde gölge yönü güney, kuzeyindeki yerlerde ise gölge yönü kuzeydedir (Görsel 1.55.).

21 Aralık’ta ise Oğlak Dönencesi’nde öğle vakti cisimlerin gölgesi oluşmaz. Buranın güneyindeki yerlerde gölge yönü güney, kuzeyindeki yerlerde ise gölge yönü kuzeydedir (Görsel 1.56.).

Ekinoks tarihlerinde de (21 Mart-23 Eylül) Ekvator’da öğle vakti cisimlerin gölgesi oluşmaz. Ekvator’un kuzeyindeki yerlerde gölge yönü kuzey, güneyindeki yerlerde ise gölge yönü güneydedir (Görsel 1.57.).