Astronomi Kökenli Doğal Olaylar, Doğa Olayları

Ekstrem (sıra dışı) olaylar sadece Dünya’nın içinde değil aynı zamanda uzay boşluğunda meydana gelen olaylardır. Bunlardan en göze çarpanı meteor düşmesi sonucu yer kabuğunda açılan kraterlerdir.

Dünya’nın oluşum dönemlerinde daha sık yaşanan bu olay günümüzde nadiren rastlanmaktadır. Yaklaşık 10 milyon yılda bir meydana gelebilecek bu olayda çarpmanın etkisiyle şiddetli depremler oluşmaktadır. İkinci zamanda büyük bir meteorun Dünya’ya çarpması sonucu mega tsunamiler ve depremler oluşmuş, atmosferdeki kül ve toz oranının artmasıyla güneş ışınları yere ulaşamamış ve iklimsel değişimler yaşanmıştır. Ayrıca bu dönemde dinazorların büyük bir kısmının da yok olduğu tahmin edilmektedir.

Meteor ve kuyruklu yıldızlar atmosfere girdikten sonra sürtünmenin etkisiyle yanarak parçalanır ve yeryüzüne iner. Bu parçalanma esnasında kopan büyük parçalar yer kabuğuna düşer. Arizona’daki meteor krateri buna bir örnektir. 2013 yılında Rusya’nın Chelyabinks (Çelyabinks) bölgesinde meydana gelen meteor parçalanması yerden 30 km yukarıda oluşmuş ve 1400 kişinin yaralanmasına neden olmuştur.

Yorum yapın