Marmara Bölgesinde Tsunami Tehlikesi

Yakın dönemde Marmara’da depremden kaynaklanacak tsunamiler üzerine yapılan çalışmalar dalga yüksekliğinin genel olarak 1 m’den az olacağını göstermektedir.

Sadece birkaç noktada dalga yüksekliği 2 m’ye ulaşmaktadır. Oysa geçmişteki depremlere ait bilgilerde (1509, 1766, 1894, 1912 ve 1999 depremleri) Marmara Denizi’nde dalga yüksekliklerinin 2 m’nin üzerinde olduğu belirtilmektedir.

Deprem Algılayıcıları Haritası
Deprem Algılayıcıları Haritası

Bu önemli farklılık Marmara’da gözlemlenmiş olan tsunamilerin yanlızca deprem değil, deprem tarafından tetiklenmiş olan deniz tabanı heyelanlarından kaynaklandığını ortaya koymaktadır.

Marmara Bölgesi İçin Tsunami Erken Uyarı Sistemi

Marmara tsunami erken uyarı sistemi, 2002’den bu yana işletilmekte olan İstanbul deprem erken uyarı sistemi içerisinde çalışacak şekilde tasarlanmaktadır.

Modelde deprem erken uyarı sistemi tarafından üretilecek sinyale bağlı olarak depremi takiben yaşanması olası bir tsunami tehlikesine karşı bilgilendirme mesajı üretilecektir. Farklı haberleşme sistemleri kullanılarak iletilecek bu mesaj ile kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi ve özellikle yurttaşların en azından

1-3 saat kadar sahil şeridinden uzak kalmalarının sağlanması hedeflenmektedir. Unutulmamalıdır ki bir erken uyarı sistemi ne kadar iyi tasarlanmış ve uygulamaya koyulmuş olursa olsun, sistem ancak toplumlarda yüksek afet bilinci olduğu zaman hayat kurtarıcı olabilir.

Marmara Bölgesi Tsunami Erken Uyarı Sistemi
Marmara Bölgesi Tsunami Erken Uyarı Sistemi

Kuvvetli yer hareketi ve tsunami etkilerine karşı yüksek risk içeren sahil kesimleri toplanma alanı olarak kullanılmamalıdır.

Kaynak: Tsunami Bilgilendirme El Kitabı – Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü

Yorum yapın